Marta Fandrey, LL.M.

radca prawny

W mojej pracy przede wszystkim wspieram polskich przedsiębiorców, których różne drogi skierowały na niemiecki rynek.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę w Niemczech

Co to jest Gewerbesteuer?

Marta Fandrey10 maja 2021Komentarze (0)

Thomas Kozik Gewerbesteuer

Thomas Kozik

Dziś przedstawiam Państwu Pana Thomasa Kozika, który jest niemieckim doradcą podatkowym i partnerem w kancelarii biegłych rewidentów, doradców podatkowych i adwokatów Dr. Ganteführer, Marquardt & Partner mbB.

Pan Thomas Kozik zgodził się dla mnie odpowiedzieć na kilka pytań, które często zadają mi polscy klienci na temat podatku od prowadzenia działalności gospodarczej, czyli Gewerbesteuer.

***

Marta Fandrey: Dzień dobry, dziękuję bardzo za przyjęcie zaproszenia i chęć podzielenia się Pańską wiedzą. Czy może Pan krótko wyjaśnić czytelnikom bloga, co to jest Gewerbesteuer? W Polsce taki podatek nie występuje, stąd niepewność polskich przedsiębiorców zaczynających działalność na niemieckim rynku.

Thomas Kozik: Gewerbesteuer jest podatkiem lokalnym, to znaczy przypada on gminie, w której jest siedziba przedsiębiorcy. W przypadku istnienia kilku stałych zakładów, Gewerbesteuer jest płatny na rzecz różnych gmin.

Dochody z działalności gospodarczej i na tej podstawie Gewerbesteuer są wtedy dzielone pomiędzy poszczególne gminy z reguły proporcjonalnie na podstawie wynagrodzeń.

M.F.: Czy jest to podatek dochodowy, czy płaci się go niejako w dodatku do podatku dochodowego od osób fizycznych lub podatku dochodowego od osób prawnych?

T.K.: Gewerbesteuer stanowi część opodatkowania dochodów przedsiębiorstw. Ten podatek powstaje w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca jest osobą fizyczną czy osobą prawną.

W przypadku osób fizycznych istnieje jednak ta szczególna cecha, że Gewerbesteuer jest w znacznym stopniu do maksymalnie 14 % kompensowany z obciążeniami z tytułu podatku dochodowego.

W zależności od gminy, Gewerbesteuer jest odliczany w pełnej wysokości. W tym względzie Gewerbesteuer stanowi niewielkie lub żadne dodatkowe obciążenie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

M.F.: Ile wynosi mniej więcej stawka Gewerbesteuer? Ile procent dochodu musi mniej więcej zapłacić przedsiębiorca?

T.K.: Średnia krajowa dla Gewerbesteuer wynosi około 15,2 %. W szczególności w Nadrenii Północnej-Westfalii stawki Gewerbesteuer są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 8,75 % do 20,3 %.

Należy tu zauważyć, że istnieją pewne różnice między podstawą opodatkowania w przypadku Gewerbesteuer a podstawą opodatkowania w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych lub podatku dochodowego od osób prawnych.

M.F: Od kiedy trzeba zacząć płacić Gewerbesteuer i w jakich okresach czasu jest on płatny?

T.K.: Istnieje kwota wolna dla osób fizycznych i spółek osobowych i wynosi ona 24.500 Euro. Ta kwota wolna nie ma zastosowania do spółek kapitałowych.

Z reguły Gewerbesteuer jest odprowadzany do gmin co kwartał. Kwota ta jest często oparta na wynikach ostatniego rozliczenia podatkowego. Wszelkie różnice pomiędzy kwartalnymi zaliczkami a ostateczną kwotą Gewerbesteuer są wyrównywane po złożeniu rocznych deklaracji podatkowych.

M.F.: Czy wszystkie spółki muszą płacić Gewerbesteuer?

T.K.: Na ogół spółki kapitałowe opłacają Gewerbesteuer. Wyjątki istnieją dla spółek czystych holdingowych bez własnej działalności gospodarczej lub jeżeli spełnione są pewne warunki spółek z sektora nieruchomości.

W przypadku spółek osobowych istnieje również ogólne zobowiązanie podatkowe w zakresie Gewerbesteuer. Wyjątki istnieją na przykład w spółkach osobowych, które zrzeszają przedstawicieli wolnych zawodów, takich jak doradcy podatkowi, adwokaci, biegli rewidenci, lekarze, architekci, artyści lub muzycy a także rolnicy.

W przypadku spółek osobowych jest podobna kompensata zapłaconego Gewerbesteuer z obciążeniami z tytułu podatku dochodowego udziałowców.

M.F.: Czy Gewerbesteuer opłacają także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech?

T.K.: Tak, również osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą w formie Gewerbe opłacają Gewerbesteuer.

Z tego obowiązku zwolnieni są – podobnie jak w przypadku spółek osobowych – przedstawiciele wolnych zawodów i rolnicy.

M.F.: Czy w związku z tym, że gminy mają wpływ na wysokość stawki Gewerbesteuer, są w Niemczech regiony, które bardziej od innych opłaca się wybrać na siedzibę planowanej działalności gospodarczej?

T.K.: Tak, gminy mają władzę decydującą o wysokości stawki Gewerbesteuer. Stawki podatkowe podlegają również częstym zmianom dokonywanym przez gminy z roku na rok.

Na przykład miasto Leverkusen obniżyło swoją stawkę Gewerbesteuer od roku 2020 do 8,75 % (poprzednio 16,6 %) i zrównało się w ten sposób z sąsiednim miastem Monheim, które 10 lat temu rozpoczęło podobnie silną obniżkę Gewerbesteuer. Widać tu wyraźnie, że miasta w pewnym sensie konkurują ze sobą w walce o osiedlanie się przedsiębiorstw.

W drodze na rynek niemiecki wybór miejsca siedziby może więc odegrać ważną rolę dla późniejszych obciążeń podatkowych. W przypadku dalszych pytań zapraszam do kontaktu!

Dziękuję bardzo za rozmowę!

***

Po przeczytaniu: „Co to jest Gewerbesteuer?”, zapraszam również do lektury:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marta Fandrey, LL.M. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marta Fandrey, LL.M. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: