Marta Fandrey, LL.M.

Rechtsanwältin (DE)
radca prawna (PL)

W mojej pracy przede wszystkim wspieram polskich przedsiębiorców, których różne drogi skierowały na niemiecki rynek.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę w Niemczech

Dopłaty w niemieckiej spółce GmbH

Marta Fandrey11 września 2024Komentarze (0)

Polscy przedsiębiorcy — wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością często wybierają instytucję dopłat w celu zwiększenia płynności finansowej spółki, a następnie nieskomplikowanego trybu zwrotu dopłat. Czy dopłaty w niemieckiej spółce GmbH działają na tej samej zasadzie?

Dopłaty w niemieckiej spółce GmbH

Dopłaty w niemieckiej spółce GmbH — czy działają na tej samej zasadzie, co polskie dopłaty w spółkach z o.o.?

Teoretycznie tak. Na poziomie umowy spółki można przewidzieć taką możliwość.

Dopłaty muszą być wnoszone proporcjonalnie do udziałów.

Dopłaty są bilansowane jako kapitał własny, po stronie pasywów, więc automatycznie sprawiają, że sytuacja finansowa spółki ulega poprawie.

Dokładnie rzecz biorąc, nie wpływają one na wysokość kapitału zakładowego (nie stanowią podwyższenia kapitału), ale stają się kapitałem zapasowym (Kapitalrücklage).

Nieograniczony obowiązek wniesienia dopłat

Jeśli umowa spółki generalnie przewiduje możliwość dokonania dopłat, to wniesienie ich jest zawsze możliwe na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników.

Są to dopłaty nieograniczone — umowa spółki nie przewiduje ograniczenia ich wysokości.

Ograniczony obowiązek wniesienia dopłat

Można w umowie spółki przewidzieć możliwość wniesienia dopłat do konkretnej wysokości. Jest to ograniczony obowiązek wniesienia dopłat.

Jak jest ze zwrotem dopłat w spółce GmbH?

Zwrot dopłat nie jest taki prosty, jak w Polsce:

Po pierwsze, wszystkie środki wpłacone przez wspólników można zwracać tylko z zysku. Czyli nie można żądać zwrotu dopłat w razie straty spółki.

Po drugie, trzeba ogłosić ich zwrot w publikatorze przeznaczonym do ogłoszeń spółki i można je wypłacić dopiero po 3 miesiącach od ogłoszenia.

Po trzecie – ponieważ zwrot dopłat następuje z zysku, to istnieje ryzyko podatkowe, że ten zwrot będzie uznany za ukrytą wypłatę zysku (verdeckte Gewinnausschüttung) i będzie podlegał opodatkowaniu.

Stanowisko dotyczące obowiązku opodatkowania zwrotu dopłat jest w Niemczech dość rozpowszechnione. Oczywiście, każda sytuacja jest inna — co do ryzyka podatkowego konkretnego zwrotu dopłat w danym momencie, powinien to każdorazowo ocenić doradca podatkowy.

Podsumowując: nie można zgodnie z niemieckim prawem wpłacać i wypłacać dopłat ze spółki GmbH bez ryzyka podatkowego.

A inne ryzyka dla spółki lub wspólników, które są związane z dopłatami?

Wracając na grunt prawa spółek, trzeba pamiętać, że uchwalenie dopłat może stanowić narzędzie do pozbycia się jednego lub kilku wspólników ze spółki.

Przy dopłatach nieograniczonych, wspólnik, który nie chce ich wnieść, może uwolnić się od tego obowiązku „porzucając” swoje udziały — nazywa się to dokładnie abandon. Wspólnik przekazuje wtedy swoje udziały spółce, a spółka może je spieniężyć na publicznej licytacji i zaspokoić się z uzyskanej kwoty.

Natomiast w przypadku dopłat ograniczonych co do wysokości, wspólnik, który ich nie wniósł, może zostać uznany za pozbawionego udziału i wpłat wniesionych na rzecz spółki, co nie wpływa na jego obowiązek wniesienia dopłat (bo mógł spodziewać się, że nastąpią i w jakiej wysokości, ponieważ zostało to wcześniej ustalone w umowie spółki).

W sumie zatem dopłaty nie są instytucją pozbawioną ryzyka — ich zwrot powoduje ryzyko podatkowe, a niewniesienie dopłat przez wspólnika może powodować jego wyjście lub wykluczenie ze spółki.

          Marta Fandrey
          Rechtsanwältin i radca prawna

Zdjęcie: Carlos Pernalete Tua

***

Numery podatkowe w Niemczech

Niemcy są dość biurokratycznym krajem. Nie ma tu co prawda numerów PESEL, ale za to jest wiele innych:

Steuernummer – numer podatkowy nr 1

Jest nadawany przez właściwy dla nas urząd skarbowy, zazwyczaj to kilka cyfr przedzielonych ukośnikami / [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marta Fandrey, LL.M. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marta Fandrey, LL.M. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis: