Niemcy są dość biurokratycznym krajem. Nie ma tu co prawda numerów PESEL, ale za to jest wiele innych:
Steuernummer – numer podatkowy nr 1
Jest nadawany przez właściwy dla nas urząd skarbowy, zazwyczaj to kilka cyfr przedzielonych ukośnikami /
Służy do komunikacji z tymże urzędem. Nie należy go podawać na zewnątrz – nie chcemy przecież, żeby ktoś zadzwonił do urzędu skarbowego, podał się za nas i uzyskał wrażliwe informacje.
Umsatzsteuer-Identifikationsnummer – USt-IdNr – numer do celów podatku VAT
Dostaniemy go od specjalnego urzędu: Bundeszentralamt für Steuern, tylko jeśli jesteśmy VATowcami.
Na nadanie tego numeru czeka się od kilku do kilkunastu tygodni (co nie oznacza, że nie można w tym czasie prowadzić działalności i wystawiać faktur).
Ten numer podajemy naszym kontrahentom.
Identifikationsnummer – dla osób fizycznych
To też numer podatkowy, ale nadawany tylko osobom fizycznym – czyli ludziom, a nie organizacjom.
Jest to jedenastocyfrowy numer, który jest na całe życie i nie ulega zmianie, np. w przypadku przeprowadzki, zmiany nazwiska lub stanu cywilnego.
Wirtschafts-Identifikationsnummer
Ten numer jest w planach – ma to być numer identyfikacyjny nadawany przedsiębiorcom, składający się ze skrótu „DE” i dziewięciu cyfr.
Zgodnie z pismem informacyjnym Federalnego Ministerstwa Finansów z dnia 28.12.2023 r., pierwsze numery identyfikacyjne przedsiębiorstw mają być nadawane od jesieni 2024 roku. Przydział ma odbywać się etapami ze względu na wymogi techniczne i organizacyjne.
Oprócz dziewięciu cyfr, numer identyfikacyjny będzie zawierał również 5-cyfrowy wyróżnik oddzielony myślnikiem w celu identyfikacji poszczególnych działalności lub zakładów (przykład: DE123456789-00001).
Dzięki tym numerom każda aktywna gospodarczo osoba fizyczna, każda osoba prawna i każda jednostka organizacyjna ma otrzymać znormalizowaną i stałą cechę w celu jasnej identyfikacji w procedurze podatkowej.
Podstawowy rejestr danych przedsiębiorców – Unternehmensbasisdatenregister
Ten ostatni numer ma być również wykorzystany jako znormalizowany krajowy numer dla planowanego podstawowego rejestru danych przedsiębiorców.
Rejestr ten ma na celu zwolnienie firm z obowiązków sprawozdawczych poprzez uniknięcie wielokrotnego zgłaszania danych do różnych rejestrów, zgodnie z zasadą „once-only“.
To, że będzie nowy numer, nie oznacza jednak, że znikną te poprzednie.
Czy to rzeczywiście zmniejszy biurokrację?
Marta Fandrey
radca prawny
Zdjęcie: Nataliya Vaitkevich
***
Niemiecki rejestr beneficjentów rzeczywistych
Rejestr beneficjentów rzeczywistych swego czasu budził w Polsce trochę emocji. Przepisy o rejestrze bazują na regulacjach europejskich. Jak wygląda Niemiecki rejestr beneficjentów rzeczywistych?
Rejestr beneficjentów rzeczywistych jest prowadzony w Niemczech pod nazwą Transparenzregister [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }