Marta Fandrey, LL.M.

Rechtsanwältin (DE)
radca prawna (PL)

W mojej pracy przede wszystkim wspieram polskich przedsiębiorców, których różne drogi skierowały na niemiecki rynek.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę w Niemczech

Spółka komandytowa i GmbH & Co. KG

Marta Fandrey24 lutego 20217 komentarzy

W ostatnich latach bardzo popularna stała się w Polsce spółka komandytowa, a w szczególności jej odmiana, w której to komplementariuszem, czyli wspólnikiem zarządzającym spółką i ponoszącym odpowiedzialność za jej zobowiązania jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jest to korzystna forma prowadzenia działalności z różnych powodów, a na pewno z powodów podatkowych. Wynika to z tego, że spółka komandytowa jest spółką osobową, wobec tego do tej pory nie podlegała podatkowi od osób prawnych (CIT).

Niestety polski ustawodawca postanowił zmienić ten stan rzeczy i poddać zyski spółek komandytowych podatkowi CIT, co niesie za sobą różne konsekwencje.

Pisze o nich moja znakomita koleżanka po fachu na blogu www.jakniekomandytowatoco.pl

Spółka komandytowa i GmbH & Co. KG

A jak to wygląda w Niemczech?

Tutaj spółka komandytowa (Kommanditgesellschaft, KG) jest tak jak w Polsce spółką osobową. Potrzebuje przynajmniej dwóch wspólników, z których jeden jest właśnie komplementariuszem, a drugi komandytariuszem.

W Niemczech spółka komandytowa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych, a opodatkowane są dochody dochody jej wspólników – tak jak było to do tej pory w Polsce.

GmbH & Co. KG

Oczywiście komplementariuszem w takiej spółce komandytowej może być spółka GmbH – i ten model jest w Niemczech niezwykle popularny.

Działa tak wiele małych i dużych spółek budowlanych, produkcyjnych, usługowych i handlowych – np. spółki z grupy ALDI.

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby komplementariuszem w takiej spółce była już istniejąca polska spółka z o.o. Mielibyśmy wtedy

Sp. z o.o. & Co. KG

Czyli mógłbyś nadal prowadzić działalność w znanej Ci, elastycznej i podatkowo korzystnej formie, a w dodatku korzystać z bezpośredniego dostępu do niemieckiego rynku.

Brzmi dobrze, prawda?

Marta Fandrey
radca prawny

Photo by Roman Kraft on Unsplash

***

Jak założyć niemiecką spółkę GmbH?

Najbardziej popularną niemiecką spółką jest bez wątpienia GmbH. Ta forma prawna cieszy się renomą właściwie na całym świecie.

To prawie symbol jakości, jak „made in Germany“…. [Czytaj dalej…]

***

Czytaj też:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marta Fandrey, LL.M. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Olga Łączkowska-Majda 24 lutego, 2021 o 15:54

  Pani Mecenas,
  myślę, że założenie spółki z o.o. komandytowej w Niemczech może okazać się ciekawym rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców, którzy działają nie tylko na terenie RP. Warto przybliżyć to zagadnienie – sama czekam z niecierpliwością na kolejny post:)

  Odpowiedz

  Marta Fandrey 24 lutego, 2021 o 16:05

  Pani Mecenas,
  dziękuję za komentarz. Napiszę w takim razie trochę więcej o spółce komandytowej!

  Odpowiedz

  Joanna 22 czerwca, 2021 o 17:30

  Pani Mecenas,
  Czy możliwe jest aby cały dochód z udziału w spółce komandytowej przypadał tylko jednemu wspólnikowi? Uzyskałam kiedyś taką informację ( chodziło o sytuację, gdzie wspólnikami były dwie spółki GmbH ) – jest to dla mnie zaskoczenie, gdyż w Polsce musi w minimalnym procencie przypadać każdemu z udziałowców.

  Odpowiedz

  Marta Fandrey 14 grudnia, 2021 o 17:47

  Szanowna Pani,
  dziękuję za komentarz. Generalnie wspólnicy mogą dowolnie określić podział zysku w spółce komandytowej. Jeśli w umowie spółki brak postanowień na ten temat, zastosowanie znajdują odpowiednie przepisy HGB (kodeksu handlowego).
  Nie spotkałam się z sytuacją zupełnego wyłączenia wspólnika od zysku, ale można zastrzec w umowie spółki symboliczny zysk, np. 1 Euro.
  Pozdrawiam
  Marta Fandrey

  Odpowiedz

  Joanna 22 czerwca, 2021 o 15:50

  Pani Mecenas,
  Czy możliwe jest aby cały dochód z udziału w spółce komandytowej przypadał tylko jednemu wspólnikowi? Uzyskałam kiedyś taką informację ( chodziło o sytuację, gdzie wspólnikami były dwie spółki GmbH ) – jest to dla mnie zaskoczenie, gdyż w Polsce musi w minimalnym procencie przypadać każdemu z udziałowców.

  Odpowiedz

  Robert 15 lutego, 2023 o 22:16

  Mam pytanie czy rejestracja spółki komandytowej w niemczech jest tak samo długotrwałą jak gmbh i czy koszt jej założenia jest taki sam (nie mówię o kapitale 25 000 euro) ? Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Marta Fandrey 16 lutego, 2023 o 22:54

  Dziękuję za pytanie. Czas założenia spółki powinien być podobny, ale zależy to od kilku czynników.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marta Fandrey, LL.M. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: