Marta Fandrey, LL.M.

radca prawny

W mojej pracy przede wszystkim wspieram polskich przedsiębiorców, których różne drogi skierowały na niemiecki rynek.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę w Niemczech

Spółka komandytowa i GmbH & Co. KG

Marta Fandrey24 lutego 20215 komentarzy

W ostatnich latach bardzo popularna stała się w Polsce spółka komandytowa, a w szczególności jej odmiana, w której to komplementariuszem, czyli wspólnikiem zarządzającym spółką i ponoszącym odpowiedzialność za jej zobowiązania jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jest to korzystna forma prowadzenia działalności z różnych powodów, a na pewno z powodów podatkowych. Wynika to z tego, że spółka komandytowa jest spółką osobową, wobec tego do tej pory nie podlegała podatkowi od osób prawnych (CIT).

Niestety polski ustawodawca postanowił zmienić ten stan rzeczy i poddać zyski spółek komandytowych podatkowi CIT, co niesie za sobą różne konsekwencje.

Pisze o nich moja znakomita koleżanka po fachu na blogu www.jakniekomandytowatoco.pl

A jak to wygląda w Niemczech?

Tutaj spółka komandytowa (Kommanditgesellschaft, KG) jest tak jak w Polsce spółką osobową. Potrzebuje przynajmniej dwóch wspólników, z których jeden jest właśnie komplementariuszem, a drugi komandytariuszem.

W Niemczech spółka komandytowa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych, a opodatkowane są dochody dochody jej wspólników – tak jak było to do tej pory w Polsce.

GmbH & Co. KG

Oczywiście komplementariuszem w takiej spółce komandytowej może być spółka GmbH – i ten model jest w Niemczech niezwykle popularny.

Działa tak wiele małych i dużych spółek budowlanych, produkcyjnych, usługowych i handlowych – np. spółki z grupy ALDI.

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby komplementariuszem w takiej spółce była już istniejąca polska spółka z o.o. Mielibyśmy wtedy

Sp. z o.o. & Co. KG

Czyli mógłbyś nadal prowadzić działalność w znanej Ci, elastycznej i podatkowo korzystnej formie, a w dodatku korzystać z bezpośredniego dostępu do niemieckiego rynku.

Brzmi dobrze, prawda?

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marta Fandrey, LL.M. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Olga Łączkowska-Majda 24 lutego, 2021 o 15:54

  Pani Mecenas,
  myślę, że założenie spółki z o.o. komandytowej w Niemczech może okazać się ciekawym rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców, którzy działają nie tylko na terenie RP. Warto przybliżyć to zagadnienie – sama czekam z niecierpliwością na kolejny post:)

  Odpowiedz

  Marta Fandrey 24 lutego, 2021 o 16:05

  Pani Mecenas,
  dziękuję za komentarz. Napiszę w takim razie trochę więcej o spółce komandytowej!

  Odpowiedz

  Joanna 22 czerwca, 2021 o 17:30

  Pani Mecenas,
  Czy możliwe jest aby cały dochód z udziału w spółce komandytowej przypadał tylko jednemu wspólnikowi? Uzyskałam kiedyś taką informację ( chodziło o sytuację, gdzie wspólnikami były dwie spółki GmbH ) – jest to dla mnie zaskoczenie, gdyż w Polsce musi w minimalnym procencie przypadać każdemu z udziałowców.

  Odpowiedz

  Marta Fandrey 14 grudnia, 2021 o 17:47

  Szanowna Pani,
  dziękuję za komentarz. Generalnie wspólnicy mogą dowolnie określić podział zysku w spółce komandytowej. Jeśli w umowie spółki brak postanowień na ten temat, zastosowanie znajdują odpowiednie przepisy HGB (kodeksu handlowego).
  Nie spotkałam się z sytuacją zupełnego wyłączenia wspólnika od zysku, ale można zastrzec w umowie spółki symboliczny zysk, np. 1 Euro.
  Pozdrawiam
  Marta Fandrey

  Odpowiedz

  Joanna 22 czerwca, 2021 o 15:50

  Pani Mecenas,
  Czy możliwe jest aby cały dochód z udziału w spółce komandytowej przypadał tylko jednemu wspólnikowi? Uzyskałam kiedyś taką informację ( chodziło o sytuację, gdzie wspólnikami były dwie spółki GmbH ) – jest to dla mnie zaskoczenie, gdyż w Polsce musi w minimalnym procencie przypadać każdemu z udziałowców.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marta Fandrey, LL.M. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: