Rejestr beneficjentów rzeczywistych swego czasu budził w Polsce trochę emocji. Przepisy o rejestrze bazują na regulacjach europejskich. Jak wygląda Niemiecki rejestr beneficjentów rzeczywistych?
Rejestr beneficjentów rzeczywistych jest prowadzony w Niemczech pod nazwą Transparenzregister.
Co to jest Transparenzregister?
Jest to centralny rejestr prowadzony przez Bundesanzeiger-Verlag (Dziennik Federalny) w celu gromadzenia i wyszukiwania informacji o rzeczywistych beneficjentach osób prawnych (www.transparenzregister.de).
Kto to jest beneficjent rzeczywisty?
Zgodnie z definicją zawartą w niemieckiej ustawie o praniu brudnych pieniędzy (§ 3 GwG), rzeczywistymi beneficjentami są osoby fizyczne, których własnością lub pod których kontrolą znajduje się osoba prawna lub składnik majątku, lub za których sprawą podejmowane są jakiekolwiek działania lub tworzone są relacje biznesowe.
W przypadku osób prawnych do rzeczywistych beneficjentów zalicza się osoby fizyczne, które bezpośrednio lub pośrednio posiadają ponad 25% udziałów kapitałowych osoby prawnej, kontrolują ponad 25% praw głosu lub sprawują kontrolę w porównywalny sposób, na przykład na podstawie umów.
Termin składania zgłoszeń
Termin składania zgłoszeń mija 30 czerwca 2022 r!
W przypadku spółek kapitałowych, takich jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH), spółdzielnie, spółdzielnie europejskie lub spółki osobowe, okres przejściowy dotyczący zgłaszania ich udziałowców lub rzeczywistych beneficjentów zgodnie z powyższą definicją kończy się 30.06.2022 r.
Jedynie w pozostałych przypadkach (np. zarejestrowane spółki osobowe) okres przejściowy kończy się najpóźniej 31.12.2022 r.
Co ważne z praktycznego punktu widzenia, w Niemczech rejestracja jest naprawdę szybka, prosta i następuje w pełni online.
Jeśli jeszcze nie zarejestrowałaś/-eś swojej spółki GmbH w tym rejestrze, chętnie pomogę.
Marta Fandrey
radca prawny
***
Jak opodatkowana jest niemiecka spółka komandytowa?
Wchodzące w życie zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych w Polsce zmusiły wielu przedsiębiorców do zrewidowania formy prowadzonej działalności. A mówiąc wprost, wielu przedsiębiorców po prostu zdenerwowały. Rozumiem to jak najbardziej, zmiana zasad w trakcie gry – na niekorzyść podatników – jest bardzo irytująca.
Dobra wiadomość jest taka, że opodatkowanie niemieckich spółek komandytowych się nie zmienia 😉 Jak zatem opodatkowana jest niemiecka spółka komandytowa?… [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }