Marta Fandrey, LL.M.

radca prawny

W mojej pracy przede wszystkim wspieram polskich przedsiębiorców, których różne drogi skierowały na niemiecki rynek.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę w Niemczech

Jak opodatkowana jest niemiecka spółka komandytowa?

Marta Fandrey20 kwietnia 2021Komentarze (0)

Wchodzące od przyszłego miesiąca w życie zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych w Polsce zmusiły wielu przedsiębiorców do zrewidowania formy prowadzonej działalności. A mówiąc wprost, wielu przedsiębiorców po prostu zdenerwowały. Rozumiem to jak najbardziej, zmiana zasad w trakcie gry – na niekorzyść podatników – jest bardzo irytująca.

Dobra wiadomość jest taka, że opodatkowanie niemieckich spółek komandytowych się nie zmienia 😉

Jak zatem opodatkowana jest niemiecka spółka komandytowa?

Jak pisałam już tutaj spółka komandytowa jako spółka osobowa nie podlega obowiązkowi podatku od osób prawnych.

Opodatkowany jest udział w zysku poszczególnych wspólników spółki komandytowej, a oni opłacają podatki dochodowe w zależności od własnej formy prawnej. To oznacza, że wspólnicy będący osobami fizycznymi płacą podatek dochodowy od osób fizycznych, a spółki kapitałowe (np. GmbH) płacą podatek dochodowy od osób prawnych – oczywiście przypadający na ich udział w zysku w spółce komandytowej.

Poza tym spółka komandytowa jest płatnikiem niemieckiego podatku od prowadzenia działalności gospodarczej – Gewerbesteuer. Jednak aby obciążenie podatkowe nie było większe, niż w przypadku innych form prowadzenia działalności, część zapłaconego podatku od działalności gospodarczej (Gewerbesteuer) może zostać odliczona od podatku dochodowego. Daje to znaczne odciążenie podatkowe u wspólników będących osobami fizycznymi. Samo odliczenie jest dość skomplikowane, w praktyce zajmują się tym doradcy podatkowi.

Oczywiście poza podatkami dochodowymi spółka komandytowa jest także płatnikiem podatku VAT, czyli Umsatzsteuer. Podstawowa stawka podatku VAT wynosi w Niemczech 19%.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marta Fandrey, LL.M. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marta Fandrey, LL.M. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: