Marta Fandrey, LL.M.

Rechtsanwältin (DE)
radca prawna (PL)

W mojej pracy przede wszystkim wspieram polskich przedsiębiorców, których różne drogi skierowały na niemiecki rynek.
[Więcej >>>]

Załóż spółkę w Niemczech

Co to jest Gewerbesteuer?

Marta Fandrey10 maja 2021Komentarze (0)

Thomas Kozik Gewerbesteuer

Thomas Kozik

Dziś przedstawiam Państwu Pana Thomasa Kozika, który jest niemieckim doradcą podatkowym i partnerem w kancelarii biegłych rewidentów, doradców podatkowych i adwokatów Dr. Ganteführer, Marquardt & Partner mbB.

Pan Thomas Kozik zgodził się dla mnie odpowiedzieć na kilka pytań, które często zadają mi polscy klienci na temat podatku od prowadzenia działalności gospodarczej, czyli Gewerbesteuer.

***

Marta Fandrey: Dzień dobry, dziękuję bardzo za przyjęcie zaproszenia i chęć podzielenia się Pańską wiedzą. Czy może Pan krótko wyjaśnić czytelnikom bloga, co to jest Gewerbesteuer? W Polsce taki podatek nie występuje, stąd niepewność polskich przedsiębiorców zaczynających działalność na niemieckim rynku.

Thomas Kozik: Gewerbesteuer jest podatkiem lokalnym, to znaczy przypada on gminie, w której jest siedziba przedsiębiorcy. W przypadku istnienia kilku stałych zakładów, Gewerbesteuer jest płatny na rzecz różnych gmin.

Dochody z działalności gospodarczej i na tej podstawie Gewerbesteuer są wtedy dzielone pomiędzy poszczególne gminy z reguły proporcjonalnie na podstawie wynagrodzeń.

M.F.: Czy jest to podatek dochodowy, czy płaci się go niejako w dodatku do podatku dochodowego od osób fizycznych lub podatku dochodowego od osób prawnych?

T.K.: Gewerbesteuer stanowi część opodatkowania dochodów przedsiębiorstw. Ten podatek powstaje w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca jest osobą fizyczną czy osobą prawną.

W przypadku osób fizycznych istnieje jednak ta szczególna cecha, że Gewerbesteuer jest w znacznym stopniu do maksymalnie 14 % kompensowany z obciążeniami z tytułu podatku dochodowego.

W zależności od gminy, Gewerbesteuer jest odliczany w pełnej wysokości. W tym względzie Gewerbesteuer stanowi niewielkie lub żadne dodatkowe obciążenie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

M.F.: Ile wynosi mniej więcej stawka Gewerbesteuer? Ile procent dochodu musi mniej więcej zapłacić przedsiębiorca?

T.K.: Średnia krajowa dla Gewerbesteuer wynosi około 15,2 %. W szczególności w Nadrenii Północnej-Westfalii stawki Gewerbesteuer są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 8,75 % do 20,3 %.

Należy tu zauważyć, że istnieją pewne różnice między podstawą opodatkowania w przypadku Gewerbesteuer a podstawą opodatkowania w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych lub podatku dochodowego od osób prawnych.

M.F: Od kiedy trzeba zacząć płacić Gewerbesteuer i w jakich okresach czasu jest on płatny?

T.K.: Istnieje kwota wolna dla osób fizycznych i spółek osobowych i wynosi ona 24.500 Euro. Ta kwota wolna nie ma zastosowania do spółek kapitałowych.

Z reguły Gewerbesteuer jest odprowadzany do gmin co kwartał. Kwota ta jest często oparta na wynikach ostatniego rozliczenia podatkowego. Wszelkie różnice pomiędzy kwartalnymi zaliczkami a ostateczną kwotą Gewerbesteuer są wyrównywane po złożeniu rocznych deklaracji podatkowych.

M.F.: Czy wszystkie spółki muszą płacić Gewerbesteuer?

T.K.: Na ogół spółki kapitałowe opłacają Gewerbesteuer. Wyjątki istnieją dla spółek czystych holdingowych bez własnej działalności gospodarczej lub jeżeli spełnione są pewne warunki spółek z sektora nieruchomości.

W przypadku spółek osobowych istnieje również ogólne zobowiązanie podatkowe w zakresie Gewerbesteuer. Wyjątki istnieją na przykład w spółkach osobowych, które zrzeszają przedstawicieli wolnych zawodów, takich jak doradcy podatkowi, adwokaci, biegli rewidenci, lekarze, architekci, artyści lub muzycy a także rolnicy.

W przypadku spółek osobowych jest podobna kompensata zapłaconego Gewerbesteuer z obciążeniami z tytułu podatku dochodowego udziałowców.

M.F.: Czy Gewerbesteuer opłacają także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech?

T.K.: Tak, również osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą w formie Gewerbe opłacają Gewerbesteuer.

Z tego obowiązku zwolnieni są – podobnie jak w przypadku spółek osobowych – przedstawiciele wolnych zawodów i rolnicy.

M.F.: Czy w związku z tym, że gminy mają wpływ na wysokość stawki Gewerbesteuer, są w Niemczech regiony, które bardziej od innych opłaca się wybrać na siedzibę planowanej działalności gospodarczej?

T.K.: Tak, gminy mają władzę decydującą o wysokości stawki Gewerbesteuer. Stawki podatkowe podlegają również częstym zmianom dokonywanym przez gminy z roku na rok.

Na przykład miasto Leverkusen obniżyło swoją stawkę Gewerbesteuer od roku 2020 do 8,75 % (poprzednio 16,6 %) i zrównało się w ten sposób z sąsiednim miastem Monheim, które 10 lat temu rozpoczęło podobnie silną obniżkę Gewerbesteuer. Widać tu wyraźnie, że miasta w pewnym sensie konkurują ze sobą w walce o osiedlanie się przedsiębiorstw.

W drodze na rynek niemiecki wybór miejsca siedziby może więc odegrać ważną rolę dla późniejszych obciążeń podatkowych. W przypadku dalszych pytań zapraszam do kontaktu!

Dziękuję bardzo za rozmowę!

Marta Fandrey
radca prawny

***

Jak założyć niemiecką spółkę GmbH?

Najbardziej popularną niemiecką spółką jest bez wątpienia GmbH. Ta forma prawna cieszy się renomą właściwie na całym świecie.

To prawie symbol jakości, jak „made in Germany“…. [Czytaj dalej…]

***

Po przeczytaniu: „Co to jest Gewerbesteuer?”, zapraszam również do lektury:

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marta Fandrey, LL.M. w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Marta Fandrey, LL.M. w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: