Najbardziej popularną niemiecką spółką jest bez wątpienia GmbH. Ta forma prawna cieszy się renomą właściwie na całym świecie.
To prawie symbol jakości, jak „made in Germany“.
Jak założyć niemiecką spółkę GmbH?
Na początek potrzebujesz trzech rzeczy: wspólnika, kapitału i zarządu. Oraz musisz wybrać się do notariusza.
- Wspólnik
Wspólnik spółki GmbH może być jeden – wtedy jest to tzw. jednoosobowa spółka GmbH. Ale może ich też być wielu.
- Kapitał
Minimalny kapitał to 25.000 Euro, z czego połowę trzeba wnieść od razu.
Możliwe są aporty, czyli wkłady rzeczowe – ale ich wartość nie powinna budzić zastrzeżeń.
- Zarząd
Spółkę prowadzi i reprezentuje zarząd – tu też wystarczy jedna osoba, ale wspólnicy mogą powołać także zarząd wieloosobowy.
To są oczywiście czysto prawne formalności, bo zakładam, że dobrze wiesz, czym spółka będzie się zajmowała, masz biznesplan, rozeznanie na rynku i kontakty.
Wizyta u notariusza
Umowa spółki może być bardzo prosta i notariusze dysponują odpowiednimi wzorami. Jednak każdy biznes jest inny i dobrze jest porozmawiać najpierw z doświadczonym prawnikiem, który dostosuje umowę spółki do Twoich potrzeb. Niemieckie prawo pozwala tu na elastyczność.
U notariusza podpiszesz umowę spółki (zobacz jak długo to trwa) i sam lub wraz z pozostałymi wspólnikami powołasz zarząd. Prawnicy nazywają tę czynność zawiązaniem spółki.
Od tego momentu istnieje już spółka GmbH w organizacji, która może działać i załatwiać wszystkie dalsze formalności (ubieganie się o niezbędne dla działalności licencje, zgłoszenie w urzędzie skarbowym, Gewerbeamt, IHK itp.).
Notariusz przesyła elektronicznie wiosek o rejestrację spółki do rejestru handlowego. W zależności od sądu rejestrowego sama rejestracja trwa około tygodnia.
Koszty notarialne i sądowe przy minimalnym kapitale wynoszą ok. 1000 Euro.
Założenie takiej spółki jest zatem szybkie i nieskomplikowane.
Marta Fandrey
radca prawny
Photo by Stephen Goldberg on Unsplash
***
Niemiecki rejestr beneficjentów rzeczywistych
Rejestr beneficjentów rzeczywistych swego czasu budził w Polsce trochę emocji. Przepisy o rejestrze bazują na regulacjach europejskich. Jak wygląda Niemiecki rejestr beneficjentów rzeczywistych? [Czytaj dalej…]
***
Przeczytaj koniecznie również:
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Pani Mecenas, to bardzo interesujący artykuł! Nie spodziewałem się, że kapitał spółki GmbH musi być taki duży. Między wymaganym kapitałem w polskiej spółce z o.o., a niemieckiej różnica jest istotna.
Czy można założyć spółkę GmbH nie wyjeżdżając do Niemiec? Czy Pani może pomóc w takiej operacji?
Pozdrawiam serdecznie!
RCH
Oczywiście, spółkę można założyć też przez pełnomocnika, w razie czego służę pomocą, prowadziłam już taką operację i spółka została zarejestrowana bez problemów. Pozdrawiam!