W pierwszym wpisie na temat spółki GmbH napisałam, że jej minimalny kapitał wynosi 25.000 Euro. A co jeśli nie dysponujesz takim kapitałem?
Mini-GmbH
Możesz założyć spółkę osobową (jawną, partnerską, komandytową), ale możesz też założyć tzw. mini-GmbH. Funkcjonuje ona pod nazwą „Unternehmergesellschaft (haftungsbeschränkt)” lub w skrócie „UG (haftungsbeschränkt)”.
Oznacza to, że taki skrót znajduje się w oznaczeniu spółki, np. „Czerwony Kapturek UG (haftungsbeschränkt)”.
Minimalny kapitał takiej spółki wynosi 1 Euro.
Proces zawiązywania i rejestracji mini-GmbH nie różni się od procesu zakładania „zwykłej” spółki GmbH. Musisz zatem pojawić się u notariusza, a spółka powstaje z chwilą rejestracji w rejestrze handlowym. Koszty też są podobne.
Podatkowo i księgowo rozliczenia obu spółek wyglądają tak samo.
Jest to tak samo jak GmbH spółka kapitałowa, czyli następuje oddzielenie majątku spółki od majątku wspólników.
Na czym zatem polega różnica pomiędzy „zwykłą” a mini-GmbH?
Po pierwsze, kapitał mini-GmbH określony w umowie spółki musi zostać wniesiony od razu w całości i tylko w gotówce – aporty są wykluczone.
Po drugie, jedną czwartą dochodu za dany rok musisz przeznaczyć na rezerwę (czyli nie możesz jej wydać, ta kwota musi pozostać w spółce), a z tej rezerwy docelowo ma zostać podniesiony kapitał spółki aż do uzyskania kwoty 25.000 Euro.
Zalety i wady mini-GmbH
Niższy kapitał zakładowy takiej spółki to jej niewątpliwa zaleta dla wspólników. Czy są zatem jakieś wady?
W obrocie sama nazwa spółki (UG) wskazuje na niski kapitał, co może mieć wpływ na jej postrzeganie przez potencjalnych kontrahentów. Może się zdarzyć, że przy większych transakcjach kontrahenci będą wymagać osobistych poręczeń wspólników, co niweluje podstawową zaletę spółki kapitałowej, czyli oddzielenie odpowiedzialności za długi spółki od majątku wspólników.
Także wymagane przez prawo podniesienie kapitału i jego zarejestrowanie w rejestrze handlowym generuje koszty doradztwa, notarialne i sądowe, które w sumie przewyższą koszty założenia zwykłej spółki GmbH za jednym zamachem.
Więc nie zawsze mini-GmbH będzie sensowna jako model przejściowy. Jak zawsze – wszystko zależy od Twoich potrzeb.
Marta Fandrey
radca prawny
Photo by Stefan Widua on Unsplash
***
Jak założyć niemiecką spółkę GmbH?
Najbardziej popularną niemiecką spółką jest bez wątpienia GmbH. Ta forma prawna cieszy się renomą właściwie na całym świecie.
To prawie symbol jakości, jak „made in Germany“…. [Czytaj dalej…]
***
Czytaj też:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }